ГоловнаРеєстраціяВхід Офіційний сайт школи І-ІІІ ступенів № 151 міста Києва Вівторок, 16.07.2019, 10:10

Головна » 2011 » Вересень » 19 » Грузія запатентувала чачу й хачапурі і назви ще 30 національних продуктів
Грузія запатентувала чачу й хачапурі і назви ще 30 національних продуктів
Через рік-два в Україні не можна буде випікати хачапурі, робити чурчхелу й гнати чачу. Ці страви й напої тепер належать Грузії.

Національний центр інтелектуальної власності Грузії «Сакпатент» запатентував назви 30 національних страв і продуктів, зокрема популярні серед українців сирну випічку хачапурі, кисляк мацоні, сир сулугуні, солодощі чурчхелу, алкогольний напій чачу, і надалі список буде розширюватися. Це було зроблено, за словами керівника центру «Сакпатент» Іраклія Гваладзе, через спроби «крадіжки грузинських національних брендів у країнах Східної Європи й особливо в Росії, де було кілька спроб зареєструвати бренди «сулугуні» і «хачапурі», пише видання «Сегодня».

Ще на початку 2011 року грузинська влада привселюдно обурювалася, що вірмени видають грузинську продукцію за свою власну: у Франції грузинське вино «Сапераві» продавалося як вірменське, а в США навіть мінералку «Боржомі» просувають як вірменську. Запатентувати національний бренд скоріше справа честі, говорить юрист адвокатської контори Konnov & Sozanovsky Сергій Коннов, хоча після патентування країна одержує і юридичний інструмент, щоб покарати за використання їх брендів: «Французи сторіччями відстоюють у судах право називати коньяком і шампанським тільки їх напої».

Як відомо, кампанія по затвердженню брендів за географічним положенням була розпочата Євросоюзом в 2005 році, і з тих пір багато країн стали патентувати продукти, виходячи з історії їх виробництва. Великобританія записала на себе сир «Чеддер», Греція — сир «Фета», Португалія — портвейн, Італія — салямі, «Пармезан» і спагеті, Болгарія — йогурт. Але поки Україна не підписала угоду про зону вільної торгівлі з ЄС, на її внутрішньому ринку спокійно можуть продаватися ці продукти під рідними назвами (але без права експорту). Коли ж ми вступимо в ЗВТ, українським виробникам доведеться міняти більше 2 тис. найменувань продуктів, назви яких запатентували країни Європи. І, наприклад, до нас зможуть завозити тільки французький коньяк, вірменський митниця не пропустить.

Хачапурі теж повинне буде зникнути (тобто сама страва може бути, але називатися повинна по-іншому — наприклад, слойка з сиром) навіть із ресторанів грузинської кухні — інакше закладу загрожують штрафи (про їхні розміри стане відомо, коли будуть підписані угоди з ЄС). А от на пляжах Криму й базарах грузинською їжею торгувати будуть ще довго — навряд чи власники патентів будуть ловити приватних торговців їх власністю.

Україна також багата кулінарними традиціями й при бажанні знайшла б, що запатентувати, говорить гендиректор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова: «Наприклад, узвар, борщ, вареники, крученики — таких страв більше ніде нема, навіть паляниця — особливий вид хліба». За даними Держдепартаменту інтелектуальної власності України, на патент подали заявку виробники кримських вин і мінвод (усього 20 найменувань), але рішення поки що немає.
Категорія: Цікаве | Переглядів: 712 | Додав: Jul151 | Рейтинг: 0.0/0