ГоловнаРеєстраціяВхід Офіційний сайт школи І-ІІІ ступенів № 151 міста Києва Четвер, 24.10.2019, 07:26

Головна » 2011 » Вересень » 6 » Що треба знати про отруєння грибами
Що треба знати про отруєння грибами
Отруєння грибами реєструються у медичних закладах протягом усього року, однак, як підтверджує аналіз, їх пік припадає на кінець літа-початок осені. Щорічно лікарі попереджають населення про небезпеку отруєння грибами, наголошуючи про заборону вживання грибів дітям до 12 років, але захворюваність і летальність при цьому не зменшуються. Завідуючий відділенням реанімації та анестезіології Волинської обласної дитячої клінічної лікарні Олег Тацюн розповість про важливість проблеми отруєння грибами.

- Наскільки актуальна проблема отруєння грибами?

- Отруєння грибами переважно бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) й здебільшого мають «сімейний» характер. При цьому серед потерпілих нерідко зустрічаються завзяті та досвідчені грибники.

- У чому полягає небезпека при отруєнні грибами?

- Більшість отруєнь спричинені, як правило, вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), що помилково сприймаються за їстівні та умовно-їстівні гриби (при розламуванні виділяють молочковий сік – дощовики, чорнильний гриб, сморчки та ін.) – внаслідок невмілої або неправильної кулінарної їх обробки. Проте чимало випадків отруєнь їстівними грибами, що є підставою вважати причинами отруєнь й інші фактори (місце збирання грибів, вік грибів тощо). Найнебезпечнішим грибом вважається бліда поганка і її різновиди, при отруєнні її токсинами реєструється до 99% летальності потерпілих. Це гриб з гепатонефротоксичною дією: при вживанні його в їжу страждають перш за все печінка і нирки, а також уражається нервова система.

- Розкажіть, чому найбільше від вживання грибів страждають діти?

- Гриби – це тяжко перетравлююча їжа, а в дітей ще не сформований шлунково-кишковий тракт. Та й діти значно чутливіші до дії токсинів грибів. Це пов'язано з недосконалістю детоксикаційних механізмів дитячого організму. Крім того, не слід забувати, що при однаковій кількості з'їдених грибів у дитини на одиницю маси тіла доводиться вища концентрація токсину, ніж у дорослого.

- Як перші симптоми отруєння грибами, щоб вчасно надати допомогу?

- У людини, яка вживала в їжу гриби, розвиваються кишкові розлади, які виявляються болем у животі, нудотою, блювотою, діареєю аж до обезводнення організму. При отруєнні блідою поганкою перші симптоми отруєння розвиваються не раніше, ніж через 6 годин із моменту вживання, іноді через 8-10 годин, рідше – до 2-3 діб. Інколи люди можуть і забути, що вони вживали гриби.

- У чому полягає перша долікарська допомога при отруєнні грибами?

- Головним принципом як лікарської, так і долікарської медичної допомоги при отруєнні грибами є видалення токсину, що не всмоктався. Важливо викликати блювоту (якщо не було мимовільної блювоти) і промити шлунок, випити води з активованим вугіллям. Варто зазначити, що кількість активованого вугілля повинна бути достатньою – не менше ніж 0,5-1 г/кг маси тіла. Якщо діарея відсутня, до активованого вугілля можна додати послаблюючий засіб (найбільш простий і доступний засіб – сорбіт – 1-2 г/кг маси тіла в добу в 2-3 прийоми залежно від ефекту). Та хочу наголосити - при будь-якій підозрі на отруєння грибами негайно звертайтеся до лікаря.

- Яких правил слід дотримуватися, щоб уникнути отруєння?

- Відмовитись від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі і споживати штучно вирощені печериці та гливи, які продаються у магазинах.

Якщо все таки вирушаєте у ліс по гриби, необхідно знати наступне:

- ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;

- збирайте губчасті гриби - "білі", "бабки", "моховики" тощо - від них найменше отруєнь;

- зібрані гриби ще раз ретельно перевірте: якщо гриб викликає хоч найменший сумнів або старий - краще його позбудьтеся;

- перед приготуванням страв гриби необхідно добре промити і обов'язково відварити у підсоленій воді протягом 10-15 хвилин, а перед сушінням - обтерти вологою тканиною;

- ніколи не застосовуйте "домашні" методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові;

- страви з грибів необхідно зберігати на холоді в емальованому посуді, але не більше ніж 24 години;

- не вживайте сирих дикорослих грибів;

- не давайте страв з грибів дітям;

- не варто вживати гриби вагітним і матерям, що годують дітей груддю.
Категорія: Цікаве | Переглядів: 1083 | Додав: Jul151 | Рейтинг: 0.0/0

1)вчителя математики